Champion Power Equipment 4375/3500-Watt RV Ready Portable Generator, CARB
New
Limit 3 per customer
Features
  • DESIGNED FOR SAFETY: Includes a low oil shut-off sensor and holds 0.6-quarts of oil (recommended 10W-30)
  • COVERED OUTLETS: 120V 30A locking, 120V 30A RV and two 120V 20A outlets - Volt Guard built-in surge protector prevents overloads and keeps your appliances and equipment safe
  • INTELLIGAUGE: Monitor voltage, frequency and operating hours with ease
  • Power source type: Gas Powered
Warranty: Champion Power 3-Year Limited
Specs
  • Starting Wattage: 4,375W
  • Running Wattage: 3,500W
  • Engine: 4-stroke 208cc OHV
  • Start Type: Recoil
  • Fuel Tank: 4.7 Gallon
  • Run Time at 25%: Up To 12 Hours
  • Noise Level at 23 ft.: 68 dB(A)
  • Assembly Required: No
  • Product Dimensions: 23.2" x 18.3" x 19.9"
  • Weight: 103.4 lbs
  • Outlets: 120V 30A RV Locking Outlet (L5-30R), 120V 30A RV Outlet (TT-30R), Two 120V 20A Household Outlets (5-20R)
  • Included Items: Oil Funnel
In the Box:
  • (1) Champion Power Equipment 100555 4375/3500-Watt RV Ready Portable Generator, CARB
Specs
  • Starting Wattage: 4,375W
  • Running Wattage: 3,500W
  • Engine: 4-stroke 208cc OHV
  • Start Type: Recoil
  • Fuel Tank: 4.7 Gallon
  • Assembly Required: No
  • Weight: 103.4 lbs
  • Included Items: Oil Funnel
In the Box:
Sales Stats
Speed to First Woot:
4d 2h 49m 37.336s
Purchaser Experience
  • 0% first woot
  • 0% second woot
  • 0% < 10 woots
  • 33% < 25 woots
  • 67% ≥ 25 woots
Purchaser Seniority
  • 0% joined today
  • 0% one week old
  • 0% one month old
  • 0% one year old
  • 100% > one year old
Quantity Breakdown
  • 67% bought 1
  • 0% bought 2
  • 33% bought 3
Percentage of Sales Per Hour
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
33%
33%
0%
0%
33%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
Percentage of Sales Per Day
0%
0%
33%
33%
33%
0%
0%