DEWALT DCE200M2 20V MAX* Pipe Crimping Tool Kit
New
DCE200M2
Limit 3 per customer
Features
The DEWALT DCE200M2 20V Plumbing Pipe Press Tool Kit features 1/2 - 4 inch pressing capacity for copper, pex, stainless steel, and carbon steel pipe. This tool has on board diagnostics which indicates battery life, successful crimp, service needed, and operating temperature range. The Crimp Connect reporting technology provides detailed reports of work done. It has a bright LED light which illuminates your work area. The easily accessible forward and reverse triggers for increased ease of use, along with a shoulder strap and connection ring for added portability. Pipe capacity: 4 inches. Kit includes: (1) DCE200 Pipe Crimping tool , (2) DCB204 20v Max Lithium Ion Batteries, (1) DCE115 Charger, (1) Shoulder Strap.
  • 1/2" - 4" pressing capacity for copper, pex, stainless steel, and carbon steel pipe
  • Crimp Connect reporting technology provides detailed reports of work done
  • Forward and reverse triggers for increased ease of use
Warranty: 3-Year DeWalt General Warranty
Specs
In the Box:
Specs
In the Box:
Sales Stats
Speed to First Woot:
8h 42m 9.444s
Purchaser Experience
  • 0% first woot
  • 0% second woot
  • 100% < 10 woots
  • 0% < 25 woots
  • 0% ≥ 25 woots
Purchaser Seniority
  • 0% joined today
  • 0% one week old
  • 0% one month old
  • 100% one year old
  • 0% > one year old
Quantity Breakdown
  • 0% bought 1
  • 100% bought 2
  • 0% bought 3
Percentage of Sales Per Hour
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
100%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
Woots by State
zero wooters wootinglots of wooters wooting
Best sellers in Tools & Garden
Deals our customers love best.
    CXRCY Garden Hose Nozzle Spray Nozzle
    Master Lock Portable Door Lock for Travelers
    Shurtape FrogTape Pro Grade Orange Pro Grade
    Ideal Window Security Bar with Childproof Lock