New
Limit 3 per customer
Features
SEE IT? SAW IT! Trim overgrown branches with the 24V* Cordless Handled Pruning Saw from SUN JOE®. Powered by the exclusive 24V* IONMAX System which features compatibility with 150+ other home, yard + garden tools! No more struggling with a cord or pruning by hand. Now you can shape up the shrubs without the strain!
Ultra-compact and lightweight, this 5" pruning saw slices through branches, thatch, and topiaries up to 4.5" thick. The easy, one-handed operation makes it easier than ever to trim, saw, cut, and prune even the unruliest of plants! Ideal for green wood, woody stems, twigs and branches, SUN JOE provides a clean, precise cut to allow your plant to heal, while eliminating the stress and strain associated with squeezing conventional manual pruners. Cutting is as simple as squeezing the trigger! Plus, every Sun Joe IONMAX tool is backed by our rock-solid 2-year warranty, for worry-free operation, season after season.
  • TRIPLE-ACTION PRUNING POWER: 230 W motor cuts quicker, cleaner, and quieter than traditional chain saws.
  • 5" COMPACT BAR + CHAIN starts up with just the squeeze of a trigger
  • IDEAL FOR PRUNING green, growing branches, and woody stems up to 4.5" thick
  • REFILLABLE OIL BOTTLE: 0.7 fl oz capacity
  • INCLUDED BATTERY recharges in just 5 hours
  • LIGHTWEIGHT + COMPACT at just 5.5 lbs!
Shipping Note: Shipping to Alaska or Hawaii is not available for this item.
Warranty: Manufacturer 2 Year Limited Warranty
Specs
  • Auto Chain Lubrication: No
  • Bar Length (in.): 5
  • Best Use: All-Around Garden Pruning
  • Brand: Sun Joe
  • Chain Drive Links: 27
  • Chain File Diameter: 0.138 in. (3.5 mm)
  • Chain Gauge (in.): 0.043 in. (1.1 mm)
  • Chain Pitch (in.): 0.3 in. (7.62 mm)
  • Chain Saw Type: Cordless
  • Chain Size (in.): 5
  • Color: Green
  • Features: Built in Safety Switch, Chain + Hand Guards, Lightweight and Compact
  • Gross Weight (lbs): 5.69
  • Included: 2.0-Ah Battery and Charger, Oil Tank, Blade Sheath
  • Maximum Cutting Thickness (in.): 4.5
  • Net Weight (lb.): 5.5
  • Oil Tank Capacity (fl oz): 0.7
  • Product Height (in.): 20.47
  • Product Length (in.): 18
  • Product Type: Chain Saw
  • Product Width (in.): 15.55
Specs
  • Auto Chain Lubrication: No
  • Bar Length (in.): 5
  • Brand: Sun Joe
  • Chain Drive Links: 27
  • Chain Saw Type: Cordless
  • Chain Size (in.): 5
  • Color: Green
  • Gross Weight (lbs): 5.69
  • Net Weight (lb.): 5.5
  • Product Height (in.): 20.47
  • Product Length (in.): 18
  • Product Type: Chain Saw
  • Product Width (in.): 15.55
Sales Stats
Speed to First Woot:
13m 41.886s
Purchaser Experience
  • 0% first woot
  • 0% second woot
  • 26% < 10 woots
  • 11% < 25 woots
  • 63% ≥ 25 woots
Purchaser Seniority
  • 0% joined today
  • 0% one week old
  • 0% one month old
  • 5% one year old
  • 95% > one year old
Quantity Breakdown
  • 100% bought 1
  • 0% bought 2
  • 0% bought 3
Percentage of Sales Per Hour
11%
0%
0%
5%
0%
0%
5%
5%
5%
11%
5%
16%
5%
5%
5%
0%
0%
11%
11%
0%
0%
0%
0%
0%
Percentage of Sales Per Day
5%
0%
53%
21%
11%
5%
5%