New
Limit 10 per customer
Features
SEE IT? SAW IT — WITH SUN JOE! Cut your tree trimming tasks down to size and tackle those tough-to-reach branches with ease with the 24V-PS8-LTE 24-Volt 8-Inch Cordless Pole Chain Saw from SUN JOE. Powered by SUN JOE’s exclusive 24-Volt IONMAX Battery System, 24V-PS8-LTE’s 2.0 Ah lithium-ion rechargeable battery offers up to 40 minutes of runtime and charges up in just 80 minutes. IONMAX offers all the power and performance of gas with the best of cordless convenience for all your outdoor chores — and no emissions, fumes, fuss, or tangled extension cords. Cut The Cord® and cut a cord of wood, or trim a load of limbs and logs, all while standing safely on solid ground! SUN JOE takes the danger and difficulty out of trimming overgrown trees. Trim out-of-reach branches with the telescopic pole — which extends from 3.7 ft to 7.2 ft — to provide up to 14 ft of overhead reach. Powered by a robust 350 W motor and revolutionary lithium-ion battery power, 24V-PS8-LTE’s multi-angle head can quickly adjust from 0º to 30º for maximum cutting control. And SUN JOE’s auto-lubricated 8-inch bar and chain can handle the most stubborn brush, branches, limbs and logs up to 7.5-inches thick. So, when you’re in the thick of things, cut your yard chores down to size and Go With Joe®: the 24V-PS8-LTE 24-Volt 8-Inch Cordless Pole Chain Saw from SUN JOE.GET EQUIPPED.
  • BAR AND CHAIN: 8 in. auto-lubricating bar + chain with 2.7 fl oz oil tank capacity and oil level window
  • 24 V 2.0 Ah IONMAX: Lithium-ion battery provides up to 40 minutes of runtime
  • MULTI-ANGLE HEAD: Adjusts from 0º to 30º
  • BATTERY CHARGE TIME (MAX): 80 minutes
  • SWIFTLY: Slices through branches up to 7.5 in. thick
Warranty: Manufacturer's 2 Year Warranty
Specs
In the Box:
Product Information
Specs
In the Box:
Product Information
Sales Stats
Speed to First Woot:
1h 9m 48.995s
Purchaser Experience
  • 24% first woot
  • 9% second woot
  • 26% < 10 woots
  • 11% < 25 woots
  • 28% ≥ 25 woots
Purchaser Seniority
  • 19% joined today
  • 0% one week old
  • 2% one month old
  • 9% one year old
  • 70% > one year old
Quantity Breakdown
  • 100% bought 1
  • 0% bought 2
  • 0% bought 3 or more
Percentage of Sales Per Hour
2%
2%
1%
1%
1%
0%
4%
5%
6%
6%
6%
7%
10%
6%
6%
8%
2%
8%
5%
5%
3%
1%
4%
1%
Percentage of Sales Per Day
12%
4%
0%
0%
42%
20%
21%
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
Woots by State
zero wooters wootinglots of wooters wooting
Best sellers in Tools & Garden
Deals our customers love best.
    CXRCY Garden Hose Nozzle Spray Nozzle
    Master Lock Portable Door Lock for Travelers
    Shurtape FrogTape Pro Grade Orange Pro Grade
    Ideal Window Security Bar with Childproof Lock
Sun Joe 24V-PS8CMAX-LTE 24V IONMAX Pole Saw Kit