New
Limit 3 per customer
Features
Say goodbye to tangled strings and extension cords with the next generation of grass-trimming tech: 24V-SB10-LTE 24-Volt Trimmer Edger from SUN JOE. Powered by SUN JOE’s exclusive, IONMAX lithium-ion battery system, 24V-SB10-LTE provides up to 15 minutes of reliable, rechargeable no-fade power performance. No more struggling with string — SUN JOE features patented Sharper Blade Technology. The self-sharpening, 10” precision cutting blade slices through tough grass, thick thatches, and unwanted weeds without kinks, tangles, or jams! Plus, SUN JOE’s flower guard protects against accidental blade contact with delicate plants. Or twist it up switch it up! The 180º rotating Twist-N-Groom head converts from trimmer to edger in seconds. Edge along flowerbeds, sidewalks, and walkways for a crisp, precise line — every time. Lightweight at under 6 lbs. , SUN JOE features a. adjustable auxiliary handle and telescopic shaft which extends from 9. 1” to 19. 5” for maximum comfort and control.
  • [VERSATILE]: Ideal for trimming grass and edging along flowerbeds
  • [2-IN-1]: Twist-n-groom 180º rotating head converts from trimmer to edger in seconds
  • [ADJUSTABLE]: Handle and telescopic pole are adjustable for maximum comfort and control
  • [FLOWER GUARD]: Protects against accidental blade contact with delicate plants
Shipping Note: Shipping to Alaska or Hawaii is not available for this item.
Warranty: Manufacturer 2 Year Limited Warranty
Specs
In the box:
Specs
In the box:
Sales Stats
Speed to First Woot:
22h 55m 27.663s
Purchaser Experience
  • 0% first woot
  • 0% second woot
  • 0% < 10 woots
  • 0% < 25 woots
  • 100% ≥ 25 woots
Purchaser Seniority
  • 0% joined today
  • 0% one week old
  • 0% one month old
  • 0% one year old
  • 100% > one year old
Quantity Breakdown
  • 100% bought 1
  • 0% bought 2
  • 0% bought 3
Percentage of Sales Per Hour
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
50%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
50%
0%
Percentage of Sales Per Day
0%
0%
50%
0%
0%
0%
50%